INAFSM Awards

Each year at the Annual Conference, INAFSM recognizes those individuals or groups who have made significant contributions to the fields of stormwater and/or floodplain management. Nominations for each award are offered in the summer before the Conference.  Details will be sent to members as the event nears. Below, you can find a description of each award, as well as a list of previous years winners.

Excellence in Stormwater Management Award

Established in 1997, this award recognizes an outstanding stormwater management program or an outstanding stormwater manager. This award may be bestowed annually upon a local unit of government or an individual, affiliated with the state or a local government, who has consistently demonstrated leadership in the area of stormwater management and has instituted a pro-active approach consistent with the INAFSM vision of sound water resources management in the State of Indiana.

1997 Kent Ward (Hamilton Co.)
1998 Mike Spencer (Tippecanoe County)
1999 Town of Dyer
2000 George Van Til (Lake Co.)
2001 Kevin Kirk (City of Indianapolis)
2002 Steve Murray (Tippecanoe County)  
2003 David Gaston (Hendricks County)
2004 City of Valparaiso
2005 Indiana University - Office Of Environmental Health And Safety
2006 Shareen Wagley - City of Muncie Sanitary District
2007 Bill Hahn - Hendricks County MS4 Coordinator
2008 Tim Stottlemeyer - City of Noblesville MS4 Coordinator
2009 Bill Dials - Morgan County Surveyor's Office
2010 Jason Armour - Town of Fishers
2011 Greg Lake - Deputy Surveyor/MS4 Coordinator, Howard County Surveyor's Office
2012 Matt Lake - Merrillville Stormwater Utility
2013 (TIE) Randy Braun - Indiana Department of Environmental Management
(TIE) Oak Park Conservancy District
2014 Jeremy van Erman - Chairman, Madison County Stormwater Partnership
2015  Toni Cecil - Muncie Sanitary District
2016 John Thomas - City of Carmel 
2017 Gavin Merriman - Town of Zionsville

Outstanding Stormwater Project Award

Established in 1998, this award recognizes an outstanding stormwater project studied, designed, or constructed by a firm for a local unit of government or a private entity. This award may be bestowed annually upon both the "representing firm" and the "project owner".

2001 Knox County Drainage Plan (Knox Co. Drainage Task Force)
2002 Streambank Stabilization at Memorial Drive Dump Site in Muncie  (EPA Region 5 and Earth tech)
2003 Turkey Creek/Gatlin Park Multi-purpose Facility (Lake Co. Surveyor Office and CBBEL)
2004 Cool Creek Watershed Master Plan (Hamilton County Surveyor Office and Clark Dietz, Inc.)
2005 Tippecanoe County Project Team Rule 13 Program Development (County Phase 2 project team and CBBEL)
2006 Pearson Ford Post-Construction Stormwater Management Plan, Zionsville, IN (Williams Creek Consulting)
2007 White Lick Creek Stream Enhancement - [Town of Plainfield (Project Owner) & Banning Engineering (Lead Consultant)]
2008 Berlowitz Drain Regional Detention Basins - [Tippecanoe County Drainage Board (Project Owner) & Christopher B. Burke Engineering, Ltd. (Lead Consultant)]
2009 City of Indianapolis Green Supplemental Document - Owner: City of Indianapolis DPW, Lead Consultant: AMEC
2010 18th & Macedonia Neighborhood Stormwater Project - Owner:  Muncie Sanitary District; Lead Consultant:  GRW Engineers
2011 Nash Trucksess/Wilson Regulated Drains Stream Naturalization - Owner: Hendricks County Surveyor's Office; Lead Consultant: Williams Creek Consulting
2012 (TIE) Delaware County Plaza Green Infrastructure (Delaware County, IN); Lead Consultant: Randall Miller and Associates, Inc.
(TIE) Riverside Ditch Restoration in Jeffersonville, (Oak Park Conservancy District); Lead Consultant - Stantec
2013 City of Jeffersonville, IN - Stormwater Master Plan (Lead Consultant - Christopher B. Burke Engineering, LLC)
2014 Merrillville Stormwater Utility - Merrillville 54th Court Bioremediation and Roadway Runoff Control Project (Lead Consultant Robinson Engineering)
2015 City of Lafayette - Durkees Run Stormwater Park Project (Lead Consultant: Williams Creek Consulting)
2016 Butler University - Sunset Avenue Gateway Projects (Lead Consultant: Williams Creek Consulting)
2017 Symons-Krause Project (Project Owners: Hamilton County Surveyor’s Office & Town of Sheridan; Project Consultant: Banning Engineering)

Excellence in Floodplain Management Award

Established in 1997, this award recognizes an outstanding floodplain management program or an outstanding floodplain manager. This award may be bestowed annually upon a local unit of government or an individual, affiliated with the state or a local government, who has consistently demonstrated leadership in the area of floodplain management and has instituted a pro-active approach consistent with the INAFSM vision of sound water resources management in the State of Indiana.

1997 City of Fort Wayne
1998 Maumee River Basin Commission
1999 Jim Hawley (Tippecanoe Co. Area Plan Comm.)
2000 Scott Zeigler (Noble Co. Surveyor’s Office)
2001 DeKalb County & City of Auburn (jointly)
2002 Donna Price (City of Indianapolis) 
2003 City of Noblesville
2004 Rodney Renkenberger (MRBC)
2005 Jan Crider & Mary Moran (IDHS)
2006 Susan Bodkin, CFM (Hancock County Surveyor's Office)
2007 Scott Morlock, USGS
2008 Hamilton County Drainage Board
2009 Debbie Smith - IDNR Division of Water
2010 Kenny Hale - Morgan County
2011 City of Auburn
2012 Tonya Cottrell, Hendricks County Planning and Building Department
2013 (TIE) David Nance - Indiana Department of Natural Resources
(TIE) City of Columbus - Flood Risk Management Plan (Lead Consultant - Christopher B. Burke Engineering, LLC)
2014 Kathleen Weissenberger - Indiana Office of Community and Rural Affairs (OCRA)
2015 Wells County CRS Program (Michael Lautzenheiser, Jarrod Hahn, Diana Collins)
2016 Robert C. Barr - IUPUI, Center for Earth and Environmental Science
2017 Roger Gage (recently retired City of Decatur)

Outstanding Floodplain Project Award

Established in 1998, this award recognizes an outstanding floodplain project studied, designed, or constructed by a firm for a local unit of government or a private entity. This award may be bestowed annually upon both the "representing firm" and the "project owner".

2001 Howard County and the City of Kokomo mitigation projects
2002 Greendale-Lawrenceburg Levee (City of Greendale and the American Consulting, Inc. team )
2003 Pogues Run Multi-purpose project (City of Indianapolis and CBBEL)
2004 Digital Conversion Of Flood Insurance Rate Maps Project (IDNR-Division of Water)
2005 No Award Given
2006 Earl Road Flood Control Facility, Michigan City, IN (Michigan City Sanitary District and CBBEL)
2007 No Award Given
2008 MRBC 2008 Flood Mitigation Master Plan - Maumee River Basin Commission (Project Owner) & Christopher B. Burke Engineering, Ltd. (Lead Consultant)
2009 City of Indianapolis Flood Response Plan - Owner: City of Indianapolis DPW, Lead Consultant: Christopher B. Burke Engineering, Ltd.
2010 Indiana Floodplain Information Portal Project - Owner:  IDNR Division of Water; Consultant: Stantec Consulting Services
2011 Division of Water State Fair Model - Owner: IDNR Division of Water
2012 Flow: Can you see the River - Owner: Indianapolis Museum of Art; Consultant/Artist: Mary Miss Studios
2013 City of Angola - John Leach Drain Wetland Restoration (Lead Consultant - Rowland Associated, Inc.)
2014 "When Every River Turned Against Us: Lessons from the Great 2013 Flood" - Indiana Department of Homeland Security (Lead Consultant - WFYI, Pubic Television, Indianapolis)
2015  Hamilton County Surveyor's Office - Sand Creek and Cumberland Road Flood Mitigation Project (Lead Consultant:  Christopher B. Burke Engineering, LLC)
2016 Tippecanoe County Surveyor's Office - John Saltzman Regulated Drain, 2-Stage Ditch Project
2017 Eagle Marsh Project (Project Owners: Natural Resources Conservation Service (NRCS))

Excellent Strides in Floodplain Management Program Award

Established in 1998, this award recognizes the most improved floodplain management program. This award may be bestowed annually upon a local unit of government that has succeeded in, or has made a noteworthy effort towards, significantly improving its floodplain management program.

1998 Town of Utica
1999 City of Fredericksburg
2000 City of Indianapolis
2001 Hancock County
2002 City of Shelbyville
2003 City of Decatur
2004 Evansville – Vanderburgh County Building Commission
2006 City of Alexandria - Madison County
2007 Morgan County Plan Commission
2008 City of Franklin & White County (tie)
2009 Pulaski County
2010 City of Anderson Emergency Management Agency
2011 Mindy Bourne, Exectuve Director of Posey County Area Plan Commission
2012 None awarded
2013 City of Lake Station
2014 No nominations received
2015 City of Jeffersonville - Floodplain Management Program
2016 City of Franklin Planning and Engineering Department 
2017 Scott County Area Plan Commission

Outreach - Education Award

Established in 2015, this award recognizes an Outstanding Education and Outreach program, project, or specialist promoting the advancement of education regarding floodplain and/or stormwater management. This award may be bestowed annually upon a local unit of government, an individual, or a "project owner" and "representing firm".

2015 4-H Soil and Water Science Curriculum Update Project - Purdue University/Wabash River Enhancement Corporation (Lead Consultant: Christopher B. Burke Engineering, LLC)
2016 (tie) Jason Donati - Muncie Sanitary District
2016 OCRA Green Infrastructure and Rural Affairs (Lead Consultant: Christopher B. Burke Engineering, LLC)
2017 Hamilton County Partnership for Water Quality

Chairman's Award for Outstanding Service in Support of INAFSM

Established in 1997, this award seeks to recognize an individual with outstanding service in support of INAFSM. This award may be bestowed annually upon an individual (member or non-member) that, in the opinion of the INAFSM Chair, has provided an outstanding service in support of the Association.

1997 Mary Davidson
1998 Greg Main
1999 Dave Knipe
2000 Sean Gorman
2001 Debra Smith
2002 Anita Nance
2003 Jon Stolz
2004 Rick Eberly
2005 Stephanie Million
2006 Lori Gates
2007 Steve Fuchs
2008 Matt Rummel
2009 Unique Dahl
2010 Siavash Beik
2011 Scott Morlock
2012 Marta Moody
2013 Unique Dahl and Matt Rummel
2014 Rodney Renkenberger
2015 Kenny Hale
2016 Tonya Cottrell
2017 Karen Avery

Special Recognition Awards

Sometimes, people in INAFSM go above and beyond the call of duty to ensure that organizational operations run smoothly.  These people volunteer their own time and effort (often behind the scenes) and the Committee feels that these individuals should be recognized.

2011 Matt Rummel - Organization of the 2011 Flood Risk Symposium
2015 Greg Main - State NFIP Coordinator
2015 Zach Beasley - Tippecanoe County Surveyor
2016 Suzie Delay - Serving as AV Coordinator for numerous INAFSM Conferences
2016 Bob Bullock - Serving as photographer for numerous INAFSM Conferences